Az ismert és közkedvelt vendéglátóhely három szakaszban épült. Farkaslaka jeles szülötte, Tamási Áron síremléke, a római katolikus templom és a Trianon Emlékpark szomszédságában található. Közel ugyan az országúthoz, de attól némiképp eltávolodva, vendéglátás szempontjából a legideálisabb helyen áll a három részt tartalmazó objektum.
Az első épületrészt Jakab Csaba építész, egyetemi tanár tervezte 1995-ben. Az akkori viszonyok és a tulajdonos anyagi helyzete nem tette lehetővé, hogy az elképzelés maradéktalanul megvalósulhasson. A rendszerváltást követő átmeneti korszak, annak stílusa és hangulata igencsak rányomta erre az épületrészre a maga bélyegét. A gazda és a kivitelező becsülete azonban mégiscsak „megmaradt”, hiszen viszonylag „steril” a külső. A lábazat burkolása, a cserepezés elüt a hagyományostól, de maga a forma, a színhasználat valamelyest ellensúlyozza a negatív hatásokat. Mindez azonban nem volt elégséges ahhoz, hogy a tervező és a tulajdonos között megmaradjon a szívélyes baráti és rokoni kapcsolat. Jakab Csaba és Jakab Emil elsőfokú unokatestvérek. E korai épületrész elkészülte után egy ideig mosolyszünet volt köztük…
A vendéglátó-ingatlan második egysége 2005-ben készült el. Jakab Emil ekkor már óvatosabb volt, és hagyta, hogy igényessége határozottan megmutatkozzék. A korábban meg nem valósult első épület tervezett külső jegyeit alkalmazva, egy hagyományos, tornácos parasztházra emlékeztető, a vendéglátást szolgáló, két hasznosítható szinttel rendelkező épületet tervezett és építtetett.
A harmadik építmény – 2015-ben készült el – már nemcsak emlékeztet egy régi farkaslaki családi házra, hanem olyan is. Az építtető külön büszke arra, hogy a tetőt a csíkkozmási templomról származó kétszáz évesnél is öregebb cseréppel fedhette be.
A rokoni és a baráti kapcsolat időközben rendeződött és helyreállt Csaba és Emil között. A három épületből álló objektum magában foglal egy fejlődéstörténetet, amely a tulajdonossal esett meg húsz év leforgása alatt.
Az Ábel Bölcsője Panzió azért minősíthető SICVLICVM-nak, mert értékes népi építészeti hagyományokat ötvöz a modern kor esztétikai, minőségi és kényelmi elvárásaival, ugyanakkor demonstrálja, hogy a jó gazda képes fejlődni és két évtizedes tapasztalat során jut el a felismerésig, hogy mennyire fontos a helyi érték és szépség hangsúlyozásában a míves építészeti kultúra. Itt egy különleges hangulatú, egyéni műalkotás jött létre, amely követendő példaként mutatható fel. Ezeket a jegyeket a látogató is érzékeli és honorálja. A SICVLICVM-minősítés képes lesz mindezeket felerősíteni és sugározni a helyi közösség és a külvilág felé.
(2021. november 15.)
Élő Székelyföld Munkacsoport