A falu egyik legszebb, központi fekvésű, lakatlanná vált régi házát vásárolta meg 2011-ben az önkormányzat, majd elvégeztette rajta a szükséges javításokat. A telken hagyományos csűr és sütőház található. Az életszerre impozáns székelyapun átlépve lehet bejutni, amelyen látszik ugyan az idő, de a szakszerű restaurálást követően szebb, mint volt új korában.
Amikor állagfelérmérést végeztek és hozzáláttak volna a lakóház felújításához, kiderült, hogy földig le kell bontani, és az alapzatát is meg kell erősíteni. Az eredeti szándék alapján helytörténeti gyűjteményt szándékoztak elhelyezni benne, de az objektum alapfunkciója időközben megváltozott, hiszen turisztikai információs központ építésére tudtak akkor pályázni, és el is nyertek egy ilyen jellegű vissza nem térítendő támogatást.
A ház terveit – amely külső megjelenésben a régivel azonos formát követ – Albert Homonnai Márton, Csíkszeredában élő építész készítette el, akinek nagy gyakorlata van ezen a téren, hiszen új épületek tervezése és kivitelezése mellett számos felújításban vett részt Csík- és Háromszék területén, és ő volt az a szakember, aki két évtizeden át felügyelte azt a programot, amely Énlaka egységes faluképének és népi építészeti örökségének megmentését tűzte ki céljául.
A többnyire eredeti, helyben fellelhető anyagokból, hagyományos technikák mentén az újjáépített ház kivitelezése során új, a 21. századi igényeknek és követelményeknek megfelelő megoldásokat is választottak, korszerű fűtőrendszerrel és légkondicionáló rendszerrel látták el. Régi bútorokat és használati tárgyakat helyeztek el benne, a modern berendezési tárgyakat pedig úgy tervezték, hogy azok illeszkedjenek a környezethez, erősítsék a hely áradó klasszikus, népi hangulatát.
A csűr és a sütő állapota megfelelő. Mindkét épületet zsindellyel fedték újra és elvégezték az állagmegőrzési munkálatokat, de teljes felújításuk és „szolgálatba” való visszahelyezésük még nem történt meg. Sor került ugyanakkor az udvar rendezésére is.
A tájház látogatható, de élet van benne, itt zajlik a községhez kapcsolódó idegenforgalmi és programszervezési tevékenység.
Menetközben azonban nyilvánvalóvá vált az évek során, hogy a falu egyik jelképeként működő helyszín kiválóan alkalmas közösségi együttlétekre, illetve fotográfiák készítésére olyan pillanatokban, amelyek igencsak emlékezetesek az ember életében. Az eltelt évtized alatt családalapító ifjú párok, kortársi találkozóra hazatérők, érettségizők, iskolai osztályok készítettek, készítenek itt csoportképeket, de gyakran látni viszont a világhálón és a különböző kiadványokban a „megőrzésre” átvett és messzire elvitt képes emlékeket.
Ez a jellegzetes oroszhegyi bennvaló kiváló és szép példája Udvarhelyszék-Hegyalja népi építészetének, olyan kulturális üzenet, amelynek értéke felbecsülhetetlen, amikor önazonosságunkat kívánjuk megfogalmazni. Méltán sorolandó a SICVLICVM-ok közé.
A külön meg nem jelölt felvételeket az Oroszhegyi Polgármesteri Hivatal bocsátotta rendelkezésünkre
(2021. november 3.)
Élő Székelyföld Munkacsoport